Wypalanie traw a kleszcze


#1

Przed chwilą napisałem w temacie czujek czadu i coś jeszcze chciałem powiedzieć.

Nie myślicie, że przez zakaz wypalania traw jest teraz więcej, o wiele więcej kleszczy? Kiedyś tego nie było. Teraz gdziekolwiek się nie ruszyć to są kleszcze. Co chwilę trzeba z psem latać do weterynarza bo złapie babeszjoze. A gdzie bolerioza i zapalenie mózgu?

Mi się już znudziło chodzienie na łąki czy do lasów a później oglądanie się niczym na rewizji osobistej.


#2

To chyba tak nie jest.

Przyczyną pojawiania się kleszczy na łąkach czy polach jest zwierzyna, szczególnie dzika tj. sarny, łosie. Oczywiście najmniejsze kleszcze żerują na ptakach. Długo by pisać.
Wypalanie traw jest już leczeniem skutków a nie usunięciem przyczyny. Co nie zmienia faktu, że tam gdzie zostaną wypalone trawy kleszczy nie ma. Pamiętaj, że kleszcz jest bardzo cierpliwym pajęczakiem. Potrafi 5 lat czekać na swojego krwiodawcę.

Na naszym terenie 30% kleszczy przenosi choroby, te groźne jak bolerioza czy OZOM. Świadomość naszych rodzinnych lekarzy jest już większa niż było to kilka lat temu. Jeśli kleszcz ugryzł, dostajesz od razu antybiotyki. Z dwojga złego to już lepsza ta droga niż teksty ,od kleszcza to jeszcze nikt nie umarł’’.

Z tego co pamiętam najwięcej chorób przenosi kleszcz łąkowy, o ten właśnie:

Świadomość mieszkańców miast jest niewielka, wsi - w sumie też się nie ma czym chwalić. Ważna sprawa, jak już poruszyłem ten temat. Jeśli wyciągacie kleszcza, to uważnie najlepiej w całości. Później możecie go wysłać do centrum badań DNA w Poznaniu. Za cenę 170 PLN zostanie on sprawdzony pod kątem boleriozy. Cały panel jest drogi coś w okolicach 800PLN. Jeśli tego nie zrobicie to później zostają WB PCR i inne, które dają różne wyniki.


#3

Odmienne spojrzenie na problem boleriozy:
http://borelioza.vegie.pl/


#4

oraz spojrzenie stowarzyszenia zakaźników:
http://www.choroby-zakazne.pl/uploads/pdf/borelioza.pdf

oraz ciekawe znalezisko: